مراقبت از نوزادان

-بغل کردن کودک
اگر مدت زیادی ست که از نوزادان مراقبت نکرده اید، احتمالا باید اصول آن را یاد بگیرید. در اینجا چند اصول اساسی برای بغل کردن نوزاد وجود دارد:

قبل از دست زدن به کودک، دستان خود را بشویید (یا از دستگاه ضدعفونی کننده دست استفاده کنید). نوزادان تازه متولد شده سیستم ایمنی قوی ندارند، بنابراین در معرض خطر عفونت هستند. اطمینان حاصل کنید که دست های کسانی که کودک را بغل می کنند، تمیز باشد.
از سر و گردن نوزاد خود حمایت کنید. هنگام در آغوش گرفتن یا خواباندن کودک، حتما دست خود را زیر سر و گردن فرزندتان قرار دهید.
هرگز نوزاد خود را، (چه در زمان بازی و چه زمان خستگی) تکان ندهید. لرزش و تکان دادن می تواند باعث خونریزی در مغز و حتی مرگ شود. اگر لازم است کودک خود را از خواب بیدار کنید، این کار را با تکان دادن او انجام ندهید و در عوض، پای کودک خود را بلند کنید یا به آرامی روی گونه هایش بکشید.
اطمینان حاصل کنید که کمربند محافظ کودک در کریر، کالسکه یا صندلی ماشین بسته شده است. انجام هر فعالیتی را که می تواند خیلی خشن یا پرتکان باشد محدود یا متوقف کنید.
به یاد داشته باشید که نوزاد شما آماده ی انجام بازی های خشن نیست، مثلا او را به هوا نیندازید یا کارهای خطرناک انجام ندهید.
۲- پوشک و مراقبت از بند ناف
کودک شما حداقل به ۸ تا ۱۲ پوشک (پارچه ای، یکبار مصرف یا ترکیبی از هر دو) در روز نیاز دارد. بعضی از نوزادان نسبت به بقیه ی نوزادان از پوشک بیشتری استفاده می کنند و برخی دیگر استفاده ی کمتری دارند. شما به چند پوشک با اندازه های کوچک نیاز دارید، انتخاب سایز مناسب پوشک اهمیت زیادی دارد.

سعی کنید دو بسته پوشک نوزادی خریداری کنید. خرید سایزهای مختلف پوشک های پارچه ای می تواند کمی هزینه بر باشد. بسیاری از مادران در چند هفته اول پس از زایمان، از پوشک های یکبار مصرف استفاده می کنند تا زمانیکه کودک از پوشک سایز متوسط استفاده کند.

تعویض پوشک نوزاد تازه متولد شده، کار دشواری نیست. همیشه یک پوشک تمیز در دسترس داشته باشید و تمام لوازم مورد نیاز تعویض پوشک را در یک نقطه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که نوزاد در جای امنی قرار دارد و او را بدون مراقبت رها نکنید، حتی نوزادان کوچک نیز می توانند غلط بزنند، بنابراین به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارند

۳- مراقبت از بند ناف
پزشک شما باید بطور دقیق توضیح دهید که چگونه از بند ناف نوزادتان مراقبت کنید، اما بیایید به اصول اولیه ی زیر نگاهی بیندازیم.

برای جلوگیری از عفونت، بند ناف باید تمیز باشد. علائم عفونت عبارتند از:

قرمزی
ورم
بوی ناخوشایند
در صورت مشاهده ی علایم عفونت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

بند ناف باید پس از چند هفته بیفتد. برای تمیز کردن بند ناف، نیازی به شستن منظم آن نیست. درعوض باید از کثیف شدن آن جلوگیری کنید. بندناف را خشک نگه دارید. پوشک را زیر بند ناف ببندید تا از آسیب به آن جلوگیری شود. بهتر است از داروی ضد عفونی کننده برروی بند ناف استفاده نکنید (اینکار زمان افتادن بند ناف را طولانی تر می کند).

۴- حمام کردن نوزاد تازه متولد شده
حمام کردن نوزاد می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. نکته اصلی برای انجام اینکار، مهارت و مراقبت است. بچه ها خیلی کثیف نمی شوند و حمام کردن روزانه لازم نیست. اگر فرزندتان از حمام کردن لذت می برد، می توانید اینکار را زود به زود انجام دهید.

جمع آوری تجهیزات مورد نیاز قبل از شروع حمام کردن، ضروری است. پس از آماده شدن، می توانید نوزاد را در وان آب قرار دهید یا از یک نفر دیگر برای نگه داشتن کودک کمک بگیرید.

لازم به ذکر است که برخی از صابون ها معمولاً می توانند پوست کودک را خشک کنند یا برای پوست لطیف و حساس نوزاد مناسب نباشد. بعضی از نوزادان نسبت به برخی مواد شیمیایی که حتی در نرم ترین مواد پاک کننده نیز وجود دارد، بسیار حساس هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *