✴️علت زردی فیزیولوژیک با هپاتیت متفاوت است!⁉️
🔅علت زردی نوزادی با زردی و هپاتیت در بزرگسالی متفاوت است. از جمله مواردی که باعث زردی در نوزاد می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد(در مورد زردی نوزاد):

🔆عدم متابولیزه شدن بیلی‌روبین: زردی‌های دوران نوزادی اغلب به این علت اتفاق می‌افتد که کبد نوزاد هنوز نمی‌تواند بیلی‌روبین (بیلی‌روبین یکی از پیگمان‌های زردرنگ صفراوی است که از شکست و تجزیهٔ طبیعی هموگلوبین حاصل می‌شود و عامل رنگ زرد ادرار و رنگ قهوه‌ای مدفوع است.) را متابولیزه کند و این با کمی زردی همراه است.

✍️همولیز شدن گلبول‌های قرمز: یک دلیل دیگر زردی این است که گلبول‌های قرمز خون لیز می‌شود. به این معنا که مادر گروه خونی O داشته باشد و فرزند گروه خونی A یا B داشته باشد، یا اینکه Rh متفاوت با هم داشته باشند و مثلا مادر منفی و نوزاد مثبت باشد.

زردی نوزاد از چیست, علائم زردی نوزاد, دانستنی هایی درباره زردی نوزاد

علائم زردی نوزاد, دانستنی هایی درباره زردی نوزاد

✴️کم‌کاری تیروئید: کم کاری تیروئید هم می‌تواند دلیل زردی نوزاد باشد.

♻️عفونت‌های داخل رحمی: اما بخشی از زردی نیز از عفونت‌های داخل رحمی منتقل می‌شود ولی این تنها علامتش زردی نیست و علائم دیگری هم دارد و می‌تواند باعث کوچک شدن سر نوزاد یا استفراغ و زردی شود.

🔆کمبود آنزیم‌های کبدی: بعضی از زردی‌هایی که در دوران نوزادی بروز می‌کند این است که یکی از آنزیم‌های کبدی کم بوده باشد و این‌ها می‌تواند در دوران نوزادی که زردی می‌دهد در بزرگسالی هم زردی بدهد و ادامه دار بوده و وقتی کودک خسته می‌شود این زردی ظاهر شود.

🔅عدم تشکیل مجرای صفراوی: یکسری از زردی‌های نوزادی نیز به این دلیل است که مجرای صفراوی تشکیل نشده است و در این شرایط نوزاد طی چند ماه دچار سیروز کبدی می‌شود و در سه ماهگی باید جراحی شود. علاوه بر همه اینها، کم خوردن شیر مادر هم می‌تواند زردی ایجاد کند.

♻️پزشک باید نوع زردی را مشخص کند
✍️زردی فیزیولوژیک نوزاد با هپاتیت از این نظر متفاوت است که نوع بیلی‌روبین فرق می‌کند. بیلی‌روبین هپاتیت در اصطلاح بیلی‌روبین مستقیم و محلول در آب است و از همولیز هموگلوبین به دست می‌آید و نمی‌تواند تبدیل به بیلی‌روبین غیرمستقیم شود. اما بیلی‌روبین زردی در واقع بیلی‌روبین غیرمستقیم و محلول در چربی است. زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید باید مشخص شود بیلی‌روبینش از چه نوع است تا درمان متناسب با آن انجام شود چون حتی ممکن است برخی نوزادان به علت ابتلا به بیماری بیلی‌روبین مستقیم بالایی داشته باشند و این قبیل نوزادان باید بررسی شوند. اما زردی فیزیولوژیک در گروهی است که اغلب مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ارائه دهنده جدیدترین دستگاهای فتوتراپی نوزاد👇👇👇

Mobile1 : 09358454374
Mobile2 : 09154811080
Tell 1 : ۰۵۱-۳۸۹۰۶۳۹۷
Tell 2 : ۰۵۱-۳۵۰۱۵۴۴۷
ادرس سایت:
www.tarrahansystem.com
www.tarrahansystem.ir

✴️شرکت طراحان سیستم-تولید کننده تجهیزات فتوتراپی(انواع دستگاه های فتوتراپی،مهتابی LED،چشم بند و… )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *